Třebsín
H O M E Aktuality Třebsín Krňany Teletín Trampské osady SDH Třebsín Služby Fotogalerie Hymna Fórum

Něco málo o obci Třebsín

 

TZ No.1529, Smetanova vyhlídka - Třebsín

První písemná (dosud známá) zmínka o Třebsíně je v roce 1310, ale s ohledem na historii Ostrovského kláštera Jana Křtitele, lze předpokládat, že Třebsín, dříve i Třebšín, nebo též Tržepschin  resp. usedlost či stejnojmenný statek mohl být založen již okolo roku 999. Zvonička v Třebsíně pochází z druhé poloviny 18. století, popis: je šestiúhelníkového půdorysu, stěny jsou zděné , střecha je stanová, uprostřed půdorysu je umístěna zvonička - cibulová věžička s lucernou. Střecha kaple i báň věžičky jsou kryty šindelem. Lucerna není bedněna, nosná konstrukce se pohledově uplatňuje. Krytina i všechny dřevěné prvky střechy jsou mořeny do tmavě hnědého odstínu, oplachování nebylo prováděno. Před a po I. světové válce působil v obci velice aktivně ochotnický divadelní spolek "Lumír", který také věnoval pomník místním obětem I. sv. války stojící před kapličkou.  V roce 1927-8 jsou zakládány první trampské osady v údolí k řece Sázavě přezdívané Zlatá řeka. Slibně se rozvíjející historie Třebsína byla násilně přerušena za II. světové války, kdy došlo k nucenému vystěhování obyvatelstva a v celé oblasti Neveklovska, později i Sedlčanska, bylo zřízeno SS cvičiště. V roce 1943 byla v lese mezi Hradištkem a Závistí zřízena jedna z poboček koncentračního tábora Flossenburg z Bavorska. Bohužel se po květnu 1945 již někteří obyvatele znovu nevrátili. V roce 1956 byla založena poslední osada u Třebsína - Zahrádky, která leží na jižním svahu nad přehradní nádrží Štěchovice. U příležitosti 150. výročí narození skladatele Bedřicha Smetany v roce 1974, byla vybudována Smetanova vyhlídka na vrchu Kletecko, kde z ptačí perspektivy shlížíme na malebný ohyb štěchovické přehrady (turistická známka No. 1529, Smetanova vyhlídka - Třebsín).  V současnosti má Třebsín (včetně Závisti) 87 domů s č.p. a v katastru obce také evidováno 431 chat, srubů atd. s evidenčním číslem. Je zde trvale hlášeno 109 obyvatel (2007). V obci působí aktivně sbor dobrovolných hasičů. Třebsín je také jednou z mála obcí v okolí Prahy téměř nepostižených překotnou novou výstavbou - tzv.  "podnikatelským barokem".

Z encyklopedie: Třebsín, nebo také Třebšín, ves v Čechách, hejtmanství Benešov, okr. Neveklov, fara u sv. Kiliána, pošta. Netvoříce; 39 domů, 265 obyvatel (1900) a samota Závist. Ves uváděla se od starodávna mezi zbožím kláštera sv. Jana Křtitele na Ostrově.

Zdroj: Ottova encyklopedie obecných vědomostí® obsahuje Ottův slovník naučný (1888-1909) a Ottův slovník naučný nové doby (1930-1943).

 
Kde nás najdete Turistické informace Turistická mapa
Jízdní řád PID 438 Jízdní řád 200053 Historické mapy
Aktuální spojení Předpovědi počasí Turistická mapa 2
Článek: Eva Olmerová a Třebsín

 

 

 

 

 
     
 
 
  HOME
  Aktuality
  Třebsín
  Krňany
  Teletín
  Trampské osady
  SDH Třebsín
  Služby
  Fotogalerie
  Hymna
  Fórum
  Počasí

  Odjezdy BUS on-line

Předpověď pro Prahu a Středočeský kraj

 


 

Copyright © 2007-9 trebsin.cz . Všechna práva vyhrazena.
Poslední aktualizace: 11. 05. 2009, 11:22:07 +0200