Třebsín
H O M E Aktuality Třebsín Krňany Teletín Trampské osady SDH Třebsín Služby Fotogalerie Hymna Fórum
Smetanova vyhlídka - TZM No. 1529
 

Smetanova vyhlídka se nalézá u vrcholu kopce Kletecko (371 m) nad přehradní nádrží Štěchovice u obce Třebsín a osady V Zahrádkách. Byla vybudována v roce 1974 k 150. výročí narození Bedřicha Smetany a tvoří ji vybetonovaný blok se zábradlím vysoko nad hladinou Vltavy. Z ptačí perspektivy shlížíme na malebný ohyb štěchovické přehrady, mezi stromy na protějším břehu tušíme chaty legendární osady Ztracenka. V těchto místech  Vltava vyhloubila skalnatý kaňon s četnými balvany v řečišti. Na jednom skalisku stála od r. 1722 socha sv. Jana Nepomuckého, v letech 1641-43 byly ty nejnebezpečnější skály vylámány. Peřeje se nazývaly Svatojánské proudy a byly zatopeny po napuštění Štěchovické přehrady. 

Pohled z vyhlídky na nejstarší trampskou osadu Ztracenka, kterou prochází naučná stezka Svatojánské proudy. Nad osadou Zadka, Slepičkův, Mnichův vrch a Severní varta.

 

 

 

 

 

 

 

V prudkém jižním svahu Kletecka obráceném ke Štěchovické přehradě se nachází přírodní rezervace Kobylí draha, která byla vyhlášena v r. 1989 na ploše 53,39 ha a vyskytují se zde teplomilné druhy rostlin mj. třemdava bílá, kavyl Ivanův, hvězdnice chlumní, rozchodník bílý, plamének přímý, plicník nejměkčí, z živočichů hojně ještěrka zelená, výr velký.

Traduje se, že na tomto místě komponoval náš význačný skladatel Bedřich Smetana (1824-1884) druhou část své symfonické básně Má vlast (1874-1879) – Vltava. Kdy se nechal inspirovat nádherným pohledem na okolní krajinu a tehdejší Svatojánské proudy.

Díky panu Zdeňku Jiráskovi z KČT - STARÁ PLAVBA bude zhruba do května vyznačena významová odbočka ze žluté turistické trasy na Smetanovu vyhlídku. V současnosti již vyznačena trasa k výhlídce. Ještě zbývá od vyhlídky, značkařský kolík a osadit objednanou směrovku. DĚKUJEME !!!

První značená turistická trasa KČT byla vyznačena již 11. května 1889 a vedla ze Štěchovic na začátek Svatojánských proudům. Ty jsou dnes již bohužel pod vodou. Ještě tento rok by měl být  na vyhlídce osazena informační tabule.

Osada Ztracenka. Na levém břehu Vltavy, kde pod kopcem Kletecko končily poslední peřeje bývalých Svatojánských proudů, prochází Povltavská stezka naší nejstarší trampskou osadou, legendární Ztracenkou. Na starý vodácký kemp pod skálou, později nazvanou Mravenčí, jezdila stanovat parta šesti trampů - Divočáků už před I. světovou válkou. Nejprve mu říkali Vydří tábořiště, později podle povídky Breta Harta Tábor řvavých (Roaring Camp). Nakonec se v roce 1918 spojili s partou Hopsajících dervišů, kteří se scházeli na pražském Žofině a společně založili opravdovou trampskou osadu. Tu pak o rok později přejmenovali podle filmové kovbojky Údolí Ztracené naděje (The Valley of Lost Hope - 1917) na Ztracenou naději.

V zákrutu Vltavy vytvořila řeka písčitou pláž, kde stával charakteristický stožár s vodáckou vlajkoslávou, poblíž kterého se udávalo veškeré osadní dění, těsně u břehu na kraji lesa pak původní boudy. Současná osada musela být po jejím úplném zničení ledovou dřenicí v roce 1940) a následném zatopením Svatojánských proudů celá nově postavena v lese nad zátopovým pásmem. Na Ztracenku, která se stala vzorem pro založení dalších trampských osad, se sjíždělo mnoho známých osobností z řad hudebníků, herců a sportovců, z nichž tu někteří zakotvili navždy. Nejznámějším osadníkem byl nejpopulárnější trampský textař a skladatel Jarka Mottl, který zde prožíval svůj trampský život 61 let.

V tomto roce (2008) oslaví Ztracenka 90. výročí založení osady (zvadlo na potlach) a rok 1918 je také možno nazvat rokem vzniku trampingu v Čechách.

Pohled na Smetanovu vyhlídku - Kletecko od totemu  osady Ztracenka u břehu přehradní štěchovické nádrže.

     
Současné fotoalbum Smetanovi vyhlídky, Ztracenky & spol. Historické fotoalbum Smetanovi vyhlídky, Ztracenky & spol. Pohlednice Smetanovi vyhlídky vydaná u příležitosti zahájení prodeje TZ No.1529
   

Turistické známkové místo No. 1529 - Smetanova vyhlídka -Třebsín

GPS: Loc: 49°50'55.59"N, 14°27'14.637"E

Prodejní místa TZ:
***** 3.4.2008 - TZ již v prodeji v restauraci U Novotných. V Usedlosti Medník bude během pár dnů *****                                          ***** Pohlednice zadána do tisku - předpokládáme zahájení prodeje v první půlce května *****
Restaurace U Novotných Třebsín 10
!!! mimo středy a čtvrtka !!!
internetové stránky mailto: U.Novotnych@email.cz
GPS: Loc: 49°51'21.867"N, 14°27'22.784"E
 
Usedlost Medník Třebsín, Závist 69
internetové stránky mailto: kletecko@seznam.cz
GPS: Loc: 49°51'19.612"N, 14°26'46.295"E
 
Komentáře k návrhu vydání TZ (pdf) Předloha pro návrh TZ od Blanky Raichardtové (jpg) První návrh turistické známky (jpg)
     
Stránka TZ na webu TZ s.r.o.   Stránka TZ na webu K8
     
Brožůrka s popisem tras a fotografie (formát pdf)
     

Na obou místech můžete obdržet, mimo samostatné TZ, také komplet (TZ + pohlednici) za zvýhodněnou cenu 32,- Kč, včetně individuálního turistického razítka příslušného prodejního místa.

     
Stránky našich kamarádů, kde mimo jiné, najdete další informace a fotografie
 
Ti jenž nám pomáhají:
   
 
 
 
  HOME
  Aktuality
  Třebsín
  Krňany
  Teletín
  Trampské osady
  SDH Třebsín
  Služby
  Fotogalerie
  Hymna
  Fórum

 
 

 
 


 

Copyright © 2008 trebsin.cz . Všechna práva vyhrazena.
Poslední aktualizace: 08. 04. 2008, 15:46:59 +0200